Mos u merzitni, bandat e Serbisë nuk mund t’i bëjnë asgjë shqiptarëve, ata janë terroristë për SHBA

Ba ndat mesjetare të Serbisë, asgjë nuk iu bëjnë dot sot shqiptarëve. Nuk kanë më asnjë lloj fuqi-force kundër shqiptarëve; nuk kanë më asnjë mundësi ndërkombëtare dhe asnjë lloj besimi në Perëndimin e Lartë. Serbia sot është një neveri terr oriste për Amerikën dhe Perëndimin, kurse shqiptarët, në Shqipëri dhe në Kosovë, janë aleatët kryesorë […]

Continue Reading

Vjen ultimatumi për Vuçiqin: Ktheji trupat ushtarakë prapa, se i gjen në arkivole

Ish-komandanti në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Sadik Halitjaha, ka reaguar për zhvillimet e fundit në veri, ku Vucicin e ka quajtur Milosevici i ri. Me anë të një shkrimi në Facebook, Halitjaha ka thënë se Milosevici i ri (Vucici), po e kër.cënon realisht Kosovën, pasi po vepron me xhandarmërinë dhe ushtrinë në afërsi të […]

Continue Reading

Kjo po tranon serbët, në të vërtetë Albin Kurti mori pëlqimin e ndërkombëtarëve për aksionin në Veri

Kryetari i të ashtuquajturit komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka marrë dhe miratimin e ndërkombëtarëve për aksionin në veri. Sipas Drecun, Kurti pak para vendimit, ka kontaktuar dhe informuar disa nga shtetet përendimore për aksionin që do të ndërmerrej. Drecun tutje ka thënë […]

Continue Reading

Abdixhiku tregon se çfarë i kërkoi Albin Kurtit në takimin për situatën në Veri

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti gjatë takimit që të qartësojë rrugën tonë përpara sa Ii përket shtirjes së ligjshmërisë së sovranitetin. “Kosova nuk e ka luksin të durojë tensionet në territorin e vet”, ka shkruar Abdixhiku në Facebook, të dielën. Ai theksoi se […]

Continue Reading

Të gjithë u takuan me Albin Kurtin përveq Ramush Haradinajt, do të habiteni kur t’a kuptoni pse

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës(AAK), Ramush Haradinaj ka munguar në takimin me kryeministrin Albin Kurti për të folur rreth gjendjes së krijuar në veri. Me anë të një postimi në rrjete sociale, Haradinaj ka bërë me dije se ka shkuar në orën 9 në zyrën e kryeministrit të Kosovës, por nuk ishte aty. […]

Continue Reading

Pas tensioneve Kosovë – Serbi, Erdogan do të blejë raketat ruse nga Putin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka sinjalizuar se po e shqyrton mundësinë e blerjes së më shumë sistemeve anti-raketore ruse, një veprim ky që mund të tensionojë edhe më tej raportet me Uashingtonin. Turqia, anëtare e NATO-s, u largua nga programi për avionët luftarakë F-35 dhe zyrtarët turq të mbrojtjes u sanksionuan, pasi Ankaraja […]

Continue Reading

Kurti tregon se kush qëndron pas bllokimit të pikave kufitare, janë 2 kri.mineIe, keto janë të dhënat e tyre

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar profilin e dy personave me prapavijë kri minale, për të cilët po thotë se po marrin pjesë në bllokimin e pikave kufitare në veri të Kosovës. Kurti një gjë të tillë e ka bërë nëpërmjet një postimi në llogarinë zyrtare të tij në ‘Facebook’. Sipas tij, Vladislav Dajkoviq […]

Continue Reading

Gjukanoviq ngre alarmin nga SHBA: Ky është plani i Vuçiqit për të destabilizuar Ballkanin

Presidenti i Malit të Zi vlerësoi në Nju Jork se ka gjithnjë e më shumë probleme në Ballkanin Perëndimor, kështu që, siç tha ai, nuk duhet të theksohet në radhë të parë çështja e ritmit të zgjerimit të BE-së, por çështja e stabilitetit të rrezikuar në Ballkan, transmeton Gazeta Express. “Kjo na çon në atë […]

Continue Reading

Dridhet Serbia! Bashkohen të gjitha partitë politike në Kosovë për t’i dhënë goditjen e madhe Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar sot me liderët e subjekteve opozitare në Kuvend. Ai në zyrën e tij në Qeveri e ka pritur në takim kryetarin e Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi dhe kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku. Takimi i sotëm është zhvilluar me qëllim të njoftimit të partive […]

Continue Reading

E papritur, serbët gjunjëzohen dhe kërkojnë nga Vuçiqi ti ndal tensionet që të jetojnë serbët të qetë

Banor i Bërnjakës, Kosta Milovanoviq, po e konsideron Njësinë Speciale, si pjesë edhe të serbëve të veriut. Në një prononcim për Ekonomia Online, Milanoviq, ka thënë se shtetësinë e Kosovës duhet ta pranojë Serbia, njëjtë siç pranohet nga shumë vende të botës. “Situata nuk është aq e keqe. Diçka ka me qenë mirë, Njësia Speciale […]

Continue Reading