Lajm bombastik, Shqiperia i vë sikletin Serbisë, “tërhiqni trupat nga kufiri me Kosovën sepse”

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë ka reaguar për situatën e krijuar një ditë më parë në Veri të Kosovës. Përmes një njoftimi për mediat MJEP dënon ‘aktet vandale ku disa individë i vunë zjarrin zyrave të regjistrimit të mjeteve në Zubin Potok’, ndërsa i bën thirrje Serbisë të tërheqë forcat e […]

Continue Reading

Albin Kurti ia “permledh” keq Vulinit pasi ky i fundit e quajti “budalla”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i është kundërpërgjigjur ministrit të brendshëm të Serbisë, Aleksandar Vulin, i cili tha se ‘për ta ndezur luftën duhet vetëm një budalla (aluduar Kurtin), ai ndodhet në Prishtinë’. Kurti tha se ai ka qenë zëdhënës i partisë së gruas së Millosheviqit. Ai madje tha se Vulin i përket atyre zyrtarëve […]

Continue Reading

Vjen lajmi që po terbon ndërkombëtarët: Serbia ka dërguar tankset në kufi me Kosovën

Mediat e afërta me pushtetin në Serbi kanë publikuar disa foto ku shihen disa tankse. Gjithmonë sipas këtyre mediave të lidhura me pushtetin atje, të njëjtat janë nisur në drejtim të kufirit me Kosovën. B92 shkruan se bëhet fjalë për tankse të llojit T-72 MS të cilat janë nisur nga baza ushtarake në Rashkë. Tankset […]

Continue Reading

Kurti hallakat serbët, do të kërkojë leje nga KFOR-i për dërgimin e Ushtrisë së Kosovës në Veri?

Kryeministri Kurti është pyetur nëse do të kërkojë leje nga KFOR-i për të dërguar FSK-në në veriun e Kosovës në konferencën e sotme për media. Kryeministri Kurti u shpreh se s’duhet të bihet pre e propagandës serbe duke shtuar se vetëm kur policia e Kosovës e bën vlerësimin e sigurisë do të mund të deklarojnë […]

Continue Reading

Kurti tregon se çfarë do të bëjë sot për situatën në Veri

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se për sonte ka ftuar një mbledhje të Këshillit të Sigurisë pas zhvillimeve në veri të vendit. Kjo ftesë për mbledhje vjen si rezultat i situatës së krijuar në veri të vendit pas vendimit për implementimin e reciprocitetit për targa. Minuta më parë edhe […]

Continue Reading

Ngrihet Alarmi: Albin Kurti po ndez luftën e madhe botërore

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar pas djegies së Qendrës së Regjistrimit të Automjeteve në Zubin Potok, të cilën e ka quajtur djegie të qëllimshme. Kurti ka shkruar se Serbia po i nxit dhe mbështet aktet kr iminale, raporton Gazeta Express. Kurti ka shkruar se Serbia po përdorë qytetarë të Kosovës për të provokuar konflikt serioz […]

Continue Reading

Vjen thirrja e madhe për gjendjen alarmante në Veri: Jemi të shqetesuar, Kosova dhe Serbia duhet

Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar thotë se përparësia kryesore në këtë detyrë do të jetë integrimi më i shpejtë i vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. Në një intervistë gjithëpërfshirëse për Zërin e Amerikës, Escobar, i emëruar rishtazi në këtë detyrë, ndalet në tensionet e fundit mes Kosovës […]

Continue Reading

Del lajmi bombe për situatën në veri, “Albin Kurti deshti shfaqje dhe atë”

Njohësi i çështjeve politike, Petrit Zogaj, ka komentuar zhvillimet e fundit që po ndodhin në veri të Kosovës, ku janë djegur dy zyre të Qendrave të Regjistrimit në Zubin Potok dhe Zveçan. Zogaj përmes një postimi në Facebook tha se veprimi i kryeministrit Albin Kurti në Kuvend ishe një shfaqje, duke tentuar që përmes kësaj […]

Continue Reading

Mediat Serbe cmendin opinionin: Polici kosovar ia drejtoi pushken helikopterëve serbë

Tre helikopterë serbë fluturuan sot afër kufirit me Kosovën në Jarinje. Pamje të manovrave të tyre në zonën tanimë të tensionuar u shpërndanë gjithandej nëpër media, shkruan lajmi. Por, Radio Televizioni i Serbisë, raporton edhe diçka tjetër, që megjithatë nuk është e konfirmuar dhe nuk dihet vërtetësia e lajmit. Sipas RTS-së, gjatë kohës që këta […]

Continue Reading

Ministri Serb e “ndez” fitilin: Një “budalla” si Albin Kurti do t’a nisë luftën

Ministri serb i Punëve të Brendshme, Aleksandar Vulin, e ka quajtur “budalla”, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, teksa ka folur rreth zhvillimeve në pikat kufitare në Jarinjë e Bërnjak. Vulin ka thënë se nevojitet vetëm një budalla për ta ndezur luftën, dhe se ai person është kryeministri Kurti. “Nevojiten të paktën dy persona për ta […]

Continue Reading