Deshi ta lë Kosovën, Halil Kastrati e bën me banesë të re ish-ushtarin amerikan

Ish-ushtari i forcave speciale Amerikane Ranger, Michael Walter Spath është bërë me banesë të re. Kjo fal fondacionit të humanistit, Halil Kastrati. Në dorëzimin e çelësave të banesës së bashku me Kastratin ishte edhe ish-komandanti i UÇK-së, Hisen Berisha. Spath ka qenë snajperist në Betejën e Koshares më 1999. Postimi i plotë: E gezofsh banesen […]

Continue Reading

“Sinjal fatal”, zyrtari gjerman: Dyshohet se ky shtet qëndron prapa propozimit që sjell pasoja të paparashikuara në Ballkan

Hoferer: Non-paper me pasoja të paparashikuara, por nuk do të gjejë mbështetje brenda BE-së. Kryetari i Rinisë Paneuropiane në landin e Bavarisë dhe nënkryetari federal i Rinisë Paneuropiane në Gjermani, Christian Hoferer, ka komentuar për dokumentin non-paper, që u publikua nga media sllovene, i cili flet për ndryshimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor, përfshirë edhe […]

Continue Reading

Kjo Qe Sapo Beri Kryeparlamentari Glauk Konjufca “Trazoi Ujrat” Ne Serbi. Goditje E Rende Per Serbet : S’ka paqe pa e pranuar krimin Serbia dhe pa e njohur Kosovën

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca gjatë homazhe në Rezallë të Skenderajt, ka thënë se nuk ka paqe derisa sa Serbia të pranojë kri met që ka bërë dhe ta njoh pavarësinë e Kosovës. Konjufca ka thënë se Serbia është mbushur me varre masive të shqiptarëve. “Serbia është ajo e cila është e mbushur […]

Continue Reading

Ushtarët e Kosovës marshojnë drejt kufirit me Serbinë

Ushtria e Kosovës është krenaria e Republikës, dhe si e tillë ka një rol shumë të rëndësishëm për mbrojtjen e çdo cepi të vendit. Pjesëtarët e FSK-së, gëzojnë mbrojtje të veçantë ligjore, ashtu që, jeta, figura dhe dinjitetit i pjesëtarit dhe familjes janë të paprekshme. Detyrat e përgjithshme të Ushtrisë së Kosovës janë: Mbrojtja e […]

Continue Reading

URIME!! Merkel jep lajmin BOMBASTIK për Kosovën dhe Albin Kurtin: Jemi të prerë, Serbinë nuk do t’a lejojmë…

Pas ministrit Maas, edhe zëdhënësi i kancelares gjermane, Angela Merkel, është shprehur kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan. Zëdhënësi i kancelares gjermane, Steffen Seibert, u shpreh të premten, 30.04.21. në konferencën e rregullt të zëdhënësve të qeverisë gjermane kundër ndryshimit të kufijve përgjatë linjave etnike në Ballkanin Perëndimor. I pyetur nga Deutsche Welle se a […]

Continue Reading

Vjen lajmi i fundit, këto janë vendimet e Qeverisë Kurti që u morën sot në mbledhjen e fundit

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e 10-të të rregullt, në të cilën ka miratuar Kornizën Afatmesme të Shpenzimeve për vitet 2022-2024, një koncept dokument si dhe vendime të tjera nga fushat e përgjegjësive të saj kushtetuese dhe ligjore. Pika e parë që është miratuar nga kabineti […]

Continue Reading

Ngrihet Alarmi!! Serwer u dërgon mesazh të FUQISHEM Kurtit e Vuçiqit përpara se të fillojë dialogu

Njohësi amerikan i çështjeve të Ballkanit Perëndimor ka konsideruar se në Serbi duhet të ngritën diskutime më serioze sesa pretendimet politike e territoriale ndaj Kosovës. Serwer, me anë të blogut të tij ‘Peacefare’, ka thënë se Kosova, po ashtu, duhet të heq dorë nga ideja e bashkimit kombëtar me Shqipërinë, si dhe t’i sigurohen më […]

Continue Reading

Vjen lajmi special nga Gjykata Speciale, merret vendimi “BEFASUES” për lirimin e Thaçit dhe të tjerëve!!

Gjykata Speciale ka refuzuar kërkesën për lirim të përkohshëm (mbrojtje në liri) të ish-presidentit Hashim Thaçi dhe të tjerëve, por të akuzuarve të UÇK’së në Hagë, ua hapi një rrugë tjetër për të ardhmen, shkruan Gazeta Express. Sipas gjyqtarit Kai Ambos, nëse të akuzuarit marrin pëlqimin e një shteti të tretë dhe garantojnë se të […]

Continue Reading

Ia fut kokën mes gjoksit dhe…mësuesi harron kameran hapur dhe kapet në momente lNTlME

Studentët e një shkolle në Kolumbi u bënë pjesë e një inc identi, kur mësuesi i tyre i Fizikës, gjatë kohës që mësimi zhvillohej online, duke harruar që kamerat e tij ishte ndezur, ka dhuruar “shfaqje” për ta. Pamjet e mësuesit që u pa teksa put hte të shoqen u bënë shumë shpejt virale në […]

Continue Reading

Muzika shqiptare ne ZI / Këngëtari i njohur ndahet nga jeta

Themeluesi i grupit “Karajfilat që ka Shkodra” eshte ndare nga jeta. Lajmin per vdekjen e Berhan Nehanit e ka dhene kryebashkiakja e Shkodes permes nje postimi prekes. Postimi i Voltana Ademit Ndarja nga jeta e zotni Berhan Nehanit, është një lajm i trishtueshëm për artin dhe Shkodrën tonë. Ndër themeluesit e grupit “Karajfilat që ka […]

Continue Reading