Mediat Greke zbulojnë paktin “djallezor” Rama-Erdogan: Shqipëria po konverton vendin në Islam me afganët

Strehimi i refugjatëve nga Afganistani kë tërhequr vëmendjen edhe të mediabve greke. Fqinjët grekë gjithashtu janë të shqetësuar lidhur me planet “djallëzore” që sipas tyre po bëhen për të asimiluar pakicën greke që jeton në të ashtuquajturën ”Vorio Epir” në Shqipëri. Sipas mediave, kryeministri Edi Rama ka planifikuar që t’i strehojë afganët në Himarë dhe […]

Continue Reading

Turqia po lidhet fuqishëm me serbët, 250 milionë euro investime dhe gjëra tjera, çka do të thotë kjo për Shqiptarët?

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çausoglu gjendet sot për një vizitë zyrtare në Serbi, gjatë së cilës nuk i ka kursyer lëvdatat për popullin dhe drejtuesit serb. Mediat serbe raportojnë se Çausoglu theksoi se mes turqve dhe serbve ka lidhje të forta kulturore dhe historike, të cilat i afrojnë mjaft popujt respektivë, ndërsa vlerësoi […]

Continue Reading

Media Serbe dhe gjithë Serbia bien në “gjunjë” pas lajmit për miliona euro investime për Ushtrinë e Kosovës, ky është plani

Mediat në Serbi e kanë bërë top-temë nismën e institucioneve të Kosovës për formimin e Ushtrisë së Kosovës. Gazetat serbe po shkruajnë se Kosova do të blejë 100 tanke, 300 transporter e sistem anti-raketor, përmes një buxheti prej 300 milionë euro. Gazeta serbe ‘Informer’ shkruan se SHBA i ka lejuar shqiptarët e Kosovës të krijojnë […]

Continue Reading

Serbe në Beograd: Miliona euro investime për Ushtrinë e Kosovës, planifikohet blerja e 300 transponterëve dhe 100 tankeve

Mediat në Serbi e kanë bërë top-temë nismën e institucioneve kosovare për formimin e Ushtrisë së Kosovës. Gazetat serbe po shkruajnë se Kosova do të blejë 100 tanke, 300 transporter e sistem anti-raketor, përmes një buxheti prej 300 milionë euro. Gazeta serbe ‘Informer’ shkruan se SHBA i ka lejuar shqiptarët e Kosovës të krijojnë një […]

Continue Reading

Lufti Haziri zbulon atë që nuk po i pëlqen askujt, Albin Kurti nuk është i gatshëm për të negociuar sepse

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka thënë se kryeministri Albin Kurti nuk po negocion, por thjesht po bisedon në takimet e tij në Bruksel mbi dialogun Kosovë-Serbi. “Po i mbahet qëndrimit të shprehur në Prishtinë që takon, bisedon por nuk është i gatshëm ende për të negociuar dhe takimi sot e konfirmoi”, u shpreh Haziri. […]

Continue Reading

“La karrierën ushtarake në Norvegji për t’i shërbyer Kosovës”

Gjatë vizitës së tij zyrtare si Ministër i Mbrojtjës i Republikës së Kosovës në Shqipëri, Z. Armend Mehaj, thyen protokollin zyrtar dhe përulet duke puthur flamurin kombëtar. Armed Mehaj ka treguar disa herë që kombi dhe atdhedashuria është mbi të gjitha. Kujtojmë që Mehaj la Forcat e Armatosura Norvegjeze me një pagesë shumë të lartë […]

Continue Reading

Gjenerali Clarck, tmerri i Serbisë tranon edhe njëherë Odaloviçin dhe serbët, ua përmend kr1met më të mëdha

Presidenti i Komisionit për Personat e Zhdukur, Veljko Odaloviç, deklaroi se ishte turp për fqinjët e të kthyerit të parë serb në Gjakovë, Dragica Gashiq, të lejonin që të abuzoheshin nga një grua që nuk shqetëson askënd. Odaloviç tha se ai shpreson që pas të gjitha presioneve dhe fushatave që janë duke u zhvilluar, agonia […]

Continue Reading

“Delta nuk ishte asgjë”, zbulohet varianti i ri i koronavirusit që po bënë shkentarët të “kapin kokën”

Variantet e reja të koronavirusit po e bëjnë të vështirë përfundimin e pandemisë. Padyshim, mutacioni Delta është aktualisht ai që shqetëson më shumë, por situata mund të ndryshojë shumë shpejt. Shkencëtarët e Afrikës së Jugut kanë zbuluar një lloj të ri koronavirusi me mutacione të shumta, edhe pse nuk e kanë vërtetuar ende nëse është […]

Continue Reading

Vini re / Eksperti ndez alarmin: ‘Delta’ po kthehet në makth, ja çfarë na pret në dimër

Shpërthimi i variantit të ri ‘Delta’ duket se ka rivendosur alarmin që shkaktoi një vit më parë Covid-19. Mjekët dhe ekspertët e shëndetit apelojnë vazhdimisht për fuqizimin e fushatës së vaksinimit, në mënyrë që të gjithë qytetarët të imunizohen në prag të vjeshtës. Profesori, njëherazi kreu i i Laboratorit të Inxhinierisë së Mjedisit dhe kreu […]

Continue Reading

Zbulim i bujshem / Ballkani i 7 milionë shqiptarëve: Gjyshër e stërgjyshër tanë me tapi deri te Molla e Kuqe

Në Tur qi sipas dhënave jetojnë zyrta risht mbi 7 mil ionë shqiptarë, që janë gati si të harruar, të b0jk0tuar të inj0ruar dhe të asimiIuar, më shumë se askund vend tjetër. Në këtë shekull, të zhvillimit dhe të ndryshimeve, të zhvillimit të demokracisë dhe të drejtave njeriut, të 7 milion shqiptarët e Turqisë, që […]

Continue Reading